Mamy na stronie: 30552 materiałów

Luneta- budowa i zasada działania

Bieg promieni świetlnych w lunecie Keplera:
Luneta (luneta soczewkowa, refraktor) - przyrząd służący do oglądania przedmiotów, które znajdują się w dużej odległości od obserwatora.
Przekształcanie wiązki promieni równoległych w lunecie Keplera:


Luneta astronomiczna, zwana także lunetą Keplera składa się z dwóch współosiowych układów optycznych, z których każdy ma właściwości soczewki skupiającej. Zadaniem obiektywu jest wytworzenie rzeczywistego, odwróconego i zmniejszonego obrazu odległego przedmiotu.

Ten powstający w ognisku obiektywu obraz jest następnie oglądany przez lupę, zwaną okularem. Powiększenie kątowe wyraża się wzorem:

Jest równe stosunkowi odległości ogniskowych obiektywu i okularu. W lunecie nastawionej na nieskończoność ogniska obiektywu i okularu pokrywają się. Luneta przekształca wiązkę promieni równoległych o dużej średnicy w wiązkę promieni równoległych o średnicy mniejszej. Stanowi ona w ten sposób tzw. układ bezogniskowy (afokainy). Dla oka miarowego (nie akomodowanego) światło od przedmiotu znajdującego się w nieskończoności dotrze do ogniska znajdującego się na siatkówce, tworząc obraz rzeczywisty. Gęstość strumienia światła wchodzącego teraz do oka jest wyższa niż dla strumienia wchodzącego przez oprawę obiektywu. Dlatego gwiazdy, które...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT