Mamy na stronie: 30552 materiałów

Mars


Krajobraz Marsa, tak jak Ziemi, zmieniony został przez działanie wody i lodów oraz wietrzenie skał na skutek zmiennej pogody. Kiedyś po tym suchym świecie płynęły rzeki. Dziś ponad pustynną okolicę wystaje wysoka, największa w Układzie Słonecznym góra - gigantyczny wulkan. Tam gdzie skorupa planety popękała, utworzyły się ogromne doliny. Widać też na Marsie, tak jak na Księżycu, wiele kraterów. Są one bardzo stare, mają nawet po 3,8 mln lat, zatem powstały wtedy, gdy meteoryty rozbijały się o powierzchnię planet i księżyców.

Mars to następna po Ziemi, licząc w kierunku od słońca, planeta. Jest oprócz Księżyca jedynym ciałem niebieskim, na którym może wylądować człowiek, korzystając z dostępnych obecnie rakiet. Dla astronautów będzie to kolejna poprzeczka do pokonania, ale dopiero w następnym wieku, po trwającej cztery lata podróży. Jako pierwszy krok w tym kierunku mają być licznie wysyłane sądy bezzałogowe na powierzchnię Marsa.

Gdybyśmy znaleˇli się na Marsie ważylibyśmy tylko dwie piąte tego, co na Ziemi, ponieważ grawitacyjne przyciąganie Marsa jest słabsze. Czerwona Planeta - jak często nazywa się Marsa - ma bardzo rzadką atmosferę. Składa się prawie wyłącznie z dwutlenku...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT