Mamy na stronie: 30552 materiałów

Max Planc i teoria ciała doskonale czarnego

14 grudnia 1900 roku  na posiedzeniu Niemieckiego Towarzystwa Fizycznego w Berlinie Max Planc przedstawił wyprowadzenie prawa ciała doskonale czarnego. Dzień ten uważany jest za datę narodzin fizyki kwantowej. W swym teoretycznym wyprowadzeniu wyrażenia na natężenie promieniowania w funkcji długości fali i temperatury, Planc odszedł od fizyki klasycznej robiąc radykalne, klasycznie nieuzasadnione założenie, które wyjaśnię w dalszej części referatu. Max Planc pierwszym badaczem, któremu udało się rozwiązać zagadnienie promieniowania ciała doskonale czarnego.

Promieniowanie ciała doskonale czarnego

Wiadome jest, że dowolne ciało ogrzane do dostatecznie wysokiej temperatury zaczyna wysyłać promieniowanie widzialne, przy czym ciało ogrzane do temperatury wyższej promieniuje bardziej intensywnie niż ciało o niższej temperaturze. Wskazuje to na ścisły związek między natężeniem promieniowania ciała, a jego temperaturą. Proces wysyłania promieniowania przez ciało zachodzi w każdej temperaturze wyższej od zera bezwzględnego (T>0 K) i nosi nazwę promieniowania cieplnego. Promieniowanie to jest wynikiem wysyłania przez ciało fal elektromagnetycznych.

Długości fal promieniowania cieplnego ciał o wysokich temperaturach leżą w zakresie widzialnym, ultrafioletowym, a nawet rentgenowskim widma fal elektromagnetycznych. Ciała o temperaturach niższych wysyłają promieniowanie z zakresu podczerwieni, a o bardzo niskich - z zakresu...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT