Mamy na stronie: 30552 materiałów

Mniejsze niż kwarki?

Wyniki pomiarów przeprowadzonych ostatnio w FermiLab w USA, gdzie bada się zderzenia z antyprotonami protonów rozpędzonych do największej obecnie energii, zdają się sugerować, że kwarki - uchodzące za punktowe, najprostsze cegiełki materii - kryją w sobie obiekty jeszcze mniejsze. Odkrycie to, jeśli oczywiście zostanie potwierdzone, może mieć bardzo daleko idące konsekwencje.

Sumę naszej wiedzy o świecie cząstek elementarnych stanowi tzw. Model Standardowy opisujący jednocześnie siły rządzące tym mikrokosmosem oraz stwory go zamieszkujące. Sześć znanych kwarków, układających się w trzy pary, odgrywa w nim bardzo ważną rolę - razem z trzema parami tzw. leptonów, do których w szczególności należą elektron i neutrino, tworzy grupę cząstek materii. Model jest tak skonstruowany, że każdej parze leptonów odpowiada para kwarków. Jeśli ta symetria jest naruszona, w modelu pojawiają się tzw. anomalie, które rozsadzają jego matematyczną spójność.

Odkrycie w 1994 roku szóstego kwarka, na który polowano niemal 20 lat, oznaczało zamknięcie kwarkowo-leptonowej układanki i wielki triumf Modelu Standardowego. Mimo tego i innych licznych sukcesów sam model jest tworem niedoskonałym. Stanowi połączenie dwóch jakby rozłącznych teorii oddziaływań elektro-słabych oraz silnych. Zbyt dużo w nim parametrów i wprowadzonych ad hoc założeń. W powszechnym przekonaniu model wymaga uzasadnienia na gruncie bardziej...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT