Mamy na stronie: 30552 materiałów

Neutrina - streszczenie

 Cała historia zaczęła się prawie 70 lat temu. W celu ratowania jednej z fundamentalnych zasad fizyki przyjęto hipotetyczną, nie wykrytą jeszcze wówczas cząstkę - neutrino. Nikt jednak nie spodziewał się, że może ona w przyszłości wykazać, iż dotychczasowa wiedza nie jest zgodna z rzeczywistością.

Jak to zwykle bywa, jeden problem pociągnął za sobą drugi. Tajemnicza cząstka ma na tyle niekorzystne, z punktu widzenia fizyków, właściwości, że opierała się naukowcom przez ćwierćwiecze. Lata mijały, cała fizyka cząstek rosła w siłę, rozszerzał się model standardowy, a neutrino wciąż nie dawało odkryć swoich tajemnic. Rozważono wszelkie możliwe źródła neutrin i rozpoczęło się prawdziwe polowanie. Tutaj z pomocą przyszła ludziom technika. Elektrownie atomowe okazały się tak szeroką rzeką cząstek, że nawet pomimo znikomego oddziaływania udało się je zarejestrować. W ten sposób (wykorzystując sztuczne źródła) wykazano istnienie trzech rodzajów neutrin, co zamykało - jak wydawało się wówczas - pełny model standardowy.

Okazało się jednak, że mamy w swoim zasięgu dodatkowe źródło neutrin. W miarę jak poznawano Słońce i odkrywano kolejne...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT