Mamy na stronie: 30552 materiałów

Sudbury Neutrino Observatory

SNO to kolejny eksperyment  bazujący na detekcji promieniowania Czerenkowa, w odróżnieniu jednak od Super Kamiokande w tym przypadku zbiornik zawiera ciężką wodę. Głównym zadaniem eksperymentu będzie obserwacja neutrin pochodzących ze słonecznych rozpadów jąder boru 8B. Dzięki zamianie zwykłej wody na tę zawierającą deuter możliwe będzie, pomimo dużo mniejszej objętości detektora, wykrycie podobnej ilości neutrin jak w Super Kamiokande. Ciężka woda jest dosyć kosztowna substancją, jednak Kanada posiada jej dość duże rezerwy.

Kolaboracja SNO składa się z 12 instytucji z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Głównym organizatorem eksperymentu był nie żyjący już Herbert Chen z University of California w Irvine.

W eksperymencie wykorzystywana będzie głównie reakcja: d + ?e ? p + p + e- wywoływana jedynie przez neutrina elektronowe. Zachodzi ona około 10 razy częściej niż reakcja w SK. Energię neutrina można wyznaczyć wiedząc, że jest ona równa sumie energii odrzuconego elektronu i 1.4 MeV dzięki czemu możliwe jest wyznaczenie strumienia cząstek z małymi błędami statystycznymi i dokładne określenie kierunku, z jakiego te cząstki przybywają do...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT