Mamy na stronie: 30552 materiałów

Ogniwa paliwowe

1. Wstęp

Zasada działania ogniwa paliwowego została odkryta w 1839 roku przez Anglika o nazwisku William Grove. Stwierdził on, że proces elektrolizy wody, w wyniku którego uzyskuje się z wody tlen i wodór jest procesem odwracalnym. Elektrolityczne rozdzielenie wody na tlen i wodór wymaga dostarczenia dużej ilości energii, więc w procesie odwrotnym można ją wytwarzać.
W sierpniu 1848 roku Niemiec Moritz Hermann Jacobi zademonstrował na jeziorze w Penllergaer w pobliżu Swansea (Walia) napędzaną ogniwami łódź elektryczną. Ponieważ jako katalizator reakcji używana była (i jest nadal stosowana) bardzo droga platyna, oraz ze względu na szereg trudności technicznych, ogniwa paliwowe nie znalazły zastosowania na szerszą skalę. Bynajmniej nie oznacza to, że są one tylko ciekawostką laboratoryjną. Z sukcesem zastosowano je m.in. w misji Apollo, a więc czynnie uczestniczyły w podboju kosmosu. W ciągu ostatniej dekady następuje ich szybki "powrót na Ziemię". W latach ´90 XX wieku na całym świecie znalazły setki komercyjnych i testowych zastosowań. Obecnie intensywne prace nad masowym zastosowaniem prowadzone są przez wszystkie światowe koncerny motoryzacyjne, przedsiębiorstwa energetyczne, a także przez producentów sprzętu przenośnego, np. telefonów komórkowych.

Bariery rozwoju
Produkcja ogniw paliwowych na dużą skalę w XX wieku była powstrzymywana przez wysokie koszty materiałów. Przykładowo, jak podaje Plug Power, do wyprodukowania...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT