Mamy na stronie: 30552 materiałów

Ogólne wiadomości o gwiazdach

Gwiazdy są obiektami dość trwałymi, które powstają z obłoków gazu i pyłu kosmicznego kurczącego się pod wpływem sił grawitacyjnych.

W momencie kurczenia się obłoków materii (kontrakcji) obłok może podzielić na kilka mniejszych (gromad). Kurczący się obłok materii ogrzewa wnętrze powstającej protogwiazdy, aż do momentu uzyskania równowagi sił grawitacyjnych z ciśnieniem wewnętrznym. Jeżeli uzyska ona wewnątrz protogwiazdy temp. 10 mln. K to może zapoczątkować się wewnątrz gwiazdy synteza pp wodoru w hel. Gwiazda wchodzi wówczas na początek ciągu głównego diagramu Hertzunga. Aby z materii międzygwiezdnej można było uzyskać gwiazdę masa jej musi być równa 8/100 masy Słońca.

Gwiazdy wielokrotne to układ do 10 gwiazd, które wzajemnie na siebię oddziaływują grawitacyjnie (ruch wokół środka masy lub trzeciej gwiazdy). Typową gwiazdą podwójną jest Mizar (Wielka Niedźwiedzica). Odległość składników wynosi 14, a ich jasności 2m,4 i 4m.

Gromady gwiazd to układy wieloktotne składające się z ponad 10 gwiazd, które leżą blisko siebie (oddz. grawitacyjne) i mają ten sam lub podobny wiek. Rozróżniamy gromady otwarte i kuliste. Gromady otwarte to m.in. Plejady i Hiady (widoczne na tle Byka). W naszej galaktyce naliczono ponad 1000 gromad otwartych. Gromady otwarte są młode (106 - 109 lat), dlatego gwiazdy znajdują się blisko siebie. Układ nie jest trwały, w przyszłości gwiazdy rozproszą się i stracą więź...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT