Mamy na stronie: 30552 materiałów

Planety Układu Słonecznego

Ziemia jest jedną z dziewięciu planet, które krążą wokół Słońca w naszym Układzie Słonecznym. Nazwy tych planet, w kolejności oddalenia od Słońca, brzmią: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton. Jak na razie, nie zlokalizowano z całą pewnością planet krążących wokół innych gwiazd.

Planety różnią się od gwiazd tym, że świecą nie własnym lecz odbitym światłem słonecznym. Niektóre, jak Ziemia, są kulami skalnymi; Jowisz, Saturn, Uran i Neptun to wielkie kule gazowe.

Merkury - jest małą skalistą planetą o średnicy 4900 km, odległą od Słońca o 58 mln. km. Obiega Słońce w ciągu 88 dni. Niełatwo dostrzec go na niebie choć świeci dość jasno, z powodu bliskości Słońca. Obrót Merkurego wokół własnej osi trwa 59 dni. Po stronie zwróconej ku Słońcu temperatura osiąga na nim 400C, ale w nocy spada aż do -170C, gdyż nie ma tam atmosfery, która zatrzymywałaby ciepło. Zdjęcia wykonane przez sondę kosmiczną Mariner 10 wykazują, że jest on podobny do naszego Księżyca, z licznymi kraterami i równinami.

Wenus - jest to najjaśniejsza i najbliższa Ziemi planeta. Jest ciałem skalnym oddalonym od Słońca o 108 mln km, jest odrobinę tylko mniejsza od średnicy Ziemi. Wenus ma atmosferę, zatrzymującą ciepło, niczym cieplarnia i tworzącą gęste chmury. Temperatura na jej powierzchni, wynosząca 500C, jest wyższa nawet niż na Merkurym. Zakrywają ją chmury, ale krążące wokół niej...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT