Mamy na stronie: 30552 materiałów

Promieniowanie ultrafioletowe

Promieniowanie ultrafioletowe (UV)
Promieniowanie elektromagnetyczne dociera do nas praktycznie we wszelkiej możliwej częstotliwości czyli długości fali, zarówno ze Słońca jak i z kosmosu. Nasz zmysł wzroku reaguje tylko na promieniowanie z zakresu 400-800nm czyli promieniowanie, które nazywamy światłem i do którego czasami dodajemy słowo widzialne, co oznacza, że mamy do czynienia ze światłem widzialnym.
Promieniowania z zakresu poniżej 400nm nie widzimy. Podobnie jak nie zobaczymy promieniowania z zakresu powyżej 800nm. Promieniowanie o długości fali poniżej 400nm nazywa się nadfioletowym (UV), a powyżej 800nm podczerwonym lub cieplnym (IR).
I. Promieniowanie ultrafioletowe – właściwości i zastosowanie

Promieniowanie nadfioletowe zwane inaczej ultrafioletowym ( w skrócie UV) ma długość od 400 do 10 nm i dzieli się na ultrafiolet tzw. bliski (400-190 nm) i daleki (190-10 nm). Naturalnymi jego źródłami są ciała o dostatecznie wysokiej temperaturze. Znikome, ale zauważalne ilości tego promieniowania wysyłają już ciała o temperaturze 3000K i ze wzrostem temperatury natężenie wzrasta. Silnym źródłem jest Słońce. Technicznymi źródłami są lampy wyładowcze, przede wszystkim rtęciowe zwane kwarcówkami (lampy te osłania szkło kwarcowe, które przepuszcza promieniowanie nadfioletowe, zwykłe szkło nadfiolet pochłania) wytwarzane np. w lampach kwarcowych. Promieniowanie nadfioletowe ma silne działanie fotochemiczne. Przy...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT