Mamy na stronie: 30552 materiałów

Reaktor Jądrowy

Urządzenia umożliwiające przeprowadzenie reakcji rozszczepienia w sposób pozwalający na kontrole ilości wydzielanej energii.

Rdzeń pierwszego reaktora zwanego X-10, zbudowanego przez Amerykanów w 1943 roku stanowił blok grafitowy z 1247 kanałami wypełnionymi elementami paliwowymi z neutralnego uranu. Był otoczony grafitowym reflektorem zwracającym neutrony do obszaru reakcji. Reflektor pełnił równocześnie rolę spowalniacza(moderatora) neutronów. Aby energia mogła wydzielać się w sposób kontrolowany, w przestrzeń reakcji wprowadzono pręty regulacyjne, wykonane z kadmu, który pochłania powolne neutrony powodujące rozszczepienie uranu. Ich wprowadzenie mogło całkowicie przerwać procesy rozszczepienia zachodzące w reaktorze. Całość była obudowana betonową osłoną chroniącą przed promieniowaniem. Grubość osłony wynosiła 2,4 metra. Miał on moc 3 MW. Reaktor był chłodzony wodą pod ciśnieniem 10 MPa, która wprowadzono do wymienników ciepła. Otrzymaną z wymienników ciepła, już nie promieniotwórczą wodę, wprowadzono na turbiny generatorów zwykłej elektrowni.

Akceleratory
Akceleratory - są to urządzenia służące do przyspieszenia cząsteczek naładowanych, czyli do nadawania im energii. Akceleratory dzielimy na akceleratory elektronów, jonów, protonów, deutronów, cząsteczek delta oraz jonów atomu innych pierwiastków do uranu włącznie. Ze względu na sposób przyśpieszenia cząsteczek, a więc i budowę, akceleratory...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT