Mamy na stronie: 30552 materiałów

Rola soczewek w przyrządach optycznych

Instrumenty optyczne pomagają nam  poznać otaczający świat. Teleskopy umożliwiają badanie odległych obiektów kosmicznych, podczas gdy mikroskopy dają wgląd w strukturę mikroświata, takiego na przykład jak pojedyncza komórka.

Niektóre przyrzdy optyczne:
1. Oko ludzkie
2. Aparat fotograficzny
3. Lupa
4. Mikroskop


1. Oko ludzkie – nasze oczy są doskonale zaprojektowanymi instrumentami optycznymi. Gdy spoglądamy na jakikolwiek przedmiot, system soczewek znajdujący się w przedniej części oka tworzy jego obraz na siatkówce (jest on rzeczywisty, pomniejszony i odwrócony). Układ oka składa się z wypukłej (skupiającej) soczewki zbudowanej z przezroczystych komórek podatnych na zmiany kształtu, oraz znajdującej się przed nią również wypukłej błony wypełnionej płynem, zwanej rogówką. Właśnie na rogówce zachodzi, mówiąc obrazowo, 80% całego skupienia promieni świetlnych przez optykę oka. Soczewka zapewnia precyzyjną regulację ostrości widzenia. Jej kształt może być w pewnym stopniu zmieniany przez otaczające ją mięsnie, lecz gdy mięśnie te nie działają poprawnie i soczewka nie może przybrać odpowiedniego kształtu, to obraz, jaki odbieramy staje się rozmyty. Najczęstszą wadą wzroku jest niemożność ostrego widzenia różnych przedmiotów.
 Gdy układ optyczny oka jest zbyt mocny, co znaczy, że soczewka jest zbyt uwypuklana przez mięśnie i promienie świetlne skupiane są przed siatkówką, to obiekty oddalone od...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT