Mamy na stronie: 30552 materiałów

Saturn, druga pod względem wielkości planeta Układu Słonecznego


Saturna, druga pod względem wielkości planetę w Układzie Słonecznym, widzimy gołym okiem jako jasną gwiazdę, ale już luneta o średnicy obiektywu 8 mm pozwoli nam zaobserwować jeden z najpiękniejszych obiektów na niebie. Żółtawa powierzchnia Saturna z na przemian jaśniejszymi i ciemniejszymi pasami, przypomina powierzchnie Jowisza. Saturn jest jednak mniej aktywny, a na jego powierzchni dostrzeżemy niezbyt wiele szczegółów. Natomiast otaczający planetę wspaniały układ pierścieni już na pierwszy rzut oka sprawia, że Saturn jest wyjątkowym obiektem. Jasność Saturna na niebie waha się, wraz ze zmianą jego odległości od Ziemi i od Słońca, a także w zależności od ustawienia pierścieni względem Ziemi, w interwale od +1m, 5 do -0m, 4.
Saturn obiega Słońce po orbicie eliptycznej, niewiele różniącej się od okręgu, o mimośrodzie 0,0556. Jednego obiegu wokół Słońca Saturn dokonuje w ciągu 29,46 roku w średniej odległości 9,5 AU z prędkością 9,65 km/s. Ponieważ odległość planety od Ziemi jest duża -od 1199x106 km do 1653x106 km –jej ruch na niebie jest wolny. Na przebycie jednego znaku Zodiaku Saturn potrzebuje 2 lat.
Płaszczyzna orbity Saturna leży niemal w płaszczyźnie ekliptyki, będąc względem niej nachylona tylko pod kątem 2,5o. Oś obrotu Saturna tworzy z płaszczyzną jego orbity kąt 63,3o. Planeta nie obraca się jak ciało sztywne: jej prędkość kątowa jest największa na równiku i ku biegunom stopniowo...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT