Mamy na stronie: 30552 materiałów

Silniki cieplne

Wynalazca pierwszego urzadzenia zmieniajacego cieplo na prace byl Heron z Aleksandrii (I w. n.e.). Skonstruowana przez niego zabawka, tzw. bania Herona <../twor/heron.html> obracana strumieniami pary wydostajacymi sie z niej przez odpowiednio zagiete rurki, byla juz wlasciwie wzorem turbiny parowej. Pierwszego doswiadczenia obrazujacego wielka energie pary wodnej dokonal w 1605 roku wychowawca króla Ludwika XIII - Rivaut. Wydrazona gruboscienna kule metalowa napelnil woda, a po szczelnym zamknieciu umiescil w otwartym ogniu. W wyniku nagrzania woda zamieniona w pare rozsadzila kule.
W poczatkach wieku XVII podejmowano próby skonstruowania maszyny wykorzystujacej sile wynikajaca z róznicy cisnienia wywieranego na dwie strony tloka. Pierwsze takie maszyny to prochowe maszyny atmosferyczne.
Pierwsza próbe zastapienia prochu para wodna podjal francuski lekarz D. Papin. Jego maszyna miala byc z cylindrem z tlokiem zawierajacym na dnie niewielka ilosc wody. Podgrzanie dna naczynia pozwalalo na uniesienie tloka do góry, a po usunieciu zródla ciepla (koszyk z...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT