Mamy na stronie: 30552 materiałów

Termometry

 Odczytując temperaturę korzysta się z termometrów, które umieszczone są w klatce meteorologicznej.
Klatka meteorologiczna ma na celu wykluczenie bezpośredniego wpływu promieniowania słonecznego oraz innych czynników działania wiatru, opadów itd. Jest ona pomalowana białą olejną farbą, która odbija znaczną część promieni słonecznych i zmniejsza jej nagrzanie. Ścianki klatki zbudowane są z podwójnej żaluzji. Między innymi znajduje się duży odstęp umożliwiający swobodny przepływ powietrza. Przód klatki skierowany jest na północ. Więc zmierzone w klatce temperatury nie różni się prawie całkowicie od temperatury powietrza na zewnątrz.

Réaumura skala, jedna ze skal termometrycznych wprowadzona w 1731 przez francuskiego fizyka R.A.F. de Réaumura (1683-1757), często używana w Europie Środkowej do początków XX stulecia.
W skali Réaumura temperatura topnienia lodu (zamarzania czystej chemicznie wody) odpowiada 0° (tak jak w skali Celsjusza), a wrzenia wody 80° (100°C), dlatego 1°C odpowiada 0,8° w skali Réaumura.

Kelvina skala temperatury, termodynamiczna skala temperatury, bezwzględna skala temperatury, opracowana w 1848, na podstawie II zasady termodynamiki, przez lorda Kelvina, w której 0 odpowiada najniższej możliwej temperaturze (stan bezruchu cieplnego molekuł), tj. -273,15°C, natomiast różnica temperatury o jeden stopień Kelvina (kelwin) jest równa różnicy o jeden stopień Celsjusza

skala Celsjusza. Oznaczenie: °C. Punktem...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT