Mamy na stronie: 30552 materiałów

Typy gwiazd

Na podstawie diagramu H-R (Hertzsprunga-Russella) możemy wyróżnić cztery podstawowe typy gwiazd: gwiazdy ciągu głównego, olbrzymy, nadolbrzymy, białe karły. Istnieją jeszcze inne typy gwiazd: pulsary (gwiazdy neutronowe), czarne dziury, brązowe karły, gwiazdy zmienne (cefeidy, RR Lyrae).

- Gwiazdy ciągu głównego to gwiazdy podobne do Słońca. Głównym źródłem energii tych gwiazd są reakcje termojądrowe przemiany wodoru w hel. Wielkość gwiazd ciągu głównego mieści się pomiędzy połową wielkości Słońca do kilkunastokrotnie większych od Słońca. Im większa jest jasność tych gwiazd, tym wyższa ich temperatura. Średnia temperatura gwiazd ciągu głównego wynosi 6-8 tyś. Kelwinów.
- Olbrzymy to gwiazdy o średnich wielkościach 100 razy większych od Słońca, jednak o niższej gęstości od Słońca. Gwiazdy te posiadają małe jądra, w których zachodzą przemiany helu w cięższe pierwiastki.
- Nadolbrzymy to gwiazdy o rozmiarach większych od Słońca nawet 1000 razy. Gwiazdy te posiadają bardzo małe jądra wewnątrz których zachodzą kolejno przemiany węgla, tlenu, krzemu i żelaza, choć nie zawsze wszystkie z nich występują. Gęstość nadolbrzymów jest jeszcze niższa niż olbrzymów.
- Białe karły to gwiazdy o średnich rozmiarach 0,01 wielkości Słońca. Są za to bardzo gorące, a ich gęstość przekracza milion razy gęstość Słońca. Wewnątrz białego karła nie zachodzą już reakcje termojądrowe, a źródłem energii...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT