Mamy na stronie: 30552 materiałów

Zdobywanie kosmosu przez człowieka

W latach 50- tych  Stany Zjednoczone i ZSRR dysponowały już rakietami zdolnymi wynieść satelitę w kosmos. Oba państwa zamierzały umieścić satelitę na orbicie w 1957 roku, gdyż ogłoszony on został Międzynarodowym Rokiem Geofizycznym. Tego roku wysłano w przestrzeń kosmiczną pierwszy sztuczny księżyc, który za zadanie miał obserwować Ziemię i utrzymywać łączność radiową. Sztuczne księżyce, to obiekty wystrzeliwane przez człowieka w przestrzeń kosmiczną i krążące po orbicie wokół planety lub innego ciała niebieskiego. Wynosi je w przestrzeń rakieta lub prom kosmiczny.

4 października 1957 ZSRR jako pierwszy wystrzelił Sputnika 1, pierwszego sztucznego satelitę Ziemi. Była to niewielka metalowa kula z czterema antenkami, która wysyłała na Ziemię dane w postaci przerywanych sygnałów. Satelita posiadał przyrządy do pomiaru temperatury i gęstości szczytowych warstw atmosfery. Przesyłał on dane na Ziemię przez 21 dni, zanim wyczerpały mu się baterie i spłonął w atmosferze.

Po pomyślnym wystrzeleniu sztucznych satelitów, zaczęto przygotowania do wysłania w Kosmos człowieka. Żeby się upewnić, czy ma on szansę przeżycia takiej wyprawy zdecydowano wysłać najpierw zwierzęta. Pierwszym takim zwierzęciem była radziecka suczka Łajka, na pokładzie Sputnika 2. Podczas lotu nie doznała żadnego urazu, jednak po tygodniu wyczerpało się powietrze i jej los był przesądzony.

Dwa lata po wystrzeleniu pierwszego...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT