-
Język Polski
-
» Starożytność
-
» Średniowiecze
-
» Renesans
-
» Barok
-
» Oświecenie
-
» Romantyzm
-
» Młoda Polska
-
» Pozytywizm
-
» XX-lecie
-
» Współczesność
Identyfikacja czastek w detektorze DELPHI
Detektorami przeznaczonymi jedynie do identyfikacji, sa komory mionowe , oraz detektory RICH (detektor DELPHI jako jedyny na LEP-ie posiada te detektory):
Detektory RICH (ang.``Ring Imaging CHerenkov counters'') sa to detektory sluzace do identyfikacji hadronow. Znajduja sie zarowno w czesci centralnej (BRICH) i w korkach (FRICH). Oba posiadaja radiatory gazowy i ciekly.
BRICH umieszczony jest pomiedzy TPC a OD (1.23 m < r < 1.97 m). Dlugosc tego detektora wynosi 3.5 m i obejmuje obszar od 40 do 140 stopni. FRICH pokrywa obszar od 15 do 35 stopni i od 145 do 165 stopni. Identyfikacja za pomoca tych detektorow odbywa sie poprzez wyznaczenie kata emisji promieniowania Czerenkowa, ktory zalezy od predkosci czastek. Mierzac dodatkowo w detektorach sladowych ped, mozna wyznaczyc mase czastki. Rowniez brak sygnalu, gdy ped czastki jest nizszy od pedu progowego na zjawisko Cerenkowa, stanowi cenna informacje identyfikacyjna.
Fotony promieniowania Czerenkowa sa kierowane na komore dryfowa. Komora ta, jest wypelniona substancja czynna, ktora powoduje konwersje fotonow. Nastepnie wskutek przylozonego pola elektrycznego, elektrony dryfuja w kierunku komor...
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej: