Mamy na stronie: 30552 materiałów

model prądnicy

Prąd?? Co właściwie możemy powiedzieć o prądzie? Niewątpliwie jest to rzecz bez której bez której człowiek XXI wieku nie mógł by się obejść to też istnieje wiele urządzeń które powodują powstanie prądu niektóre z nich to agregaty prądotwórcze , prądnice i wiele innych. Dokładniej przyglądniemy się wyżej wymienionej prądnicy prądu zmiennego czyli alternatorowi.
Prądnica jest to maszyna wytwarzająca energię elektryczną kosztem dostarczonej jej energii mechanicznej. Podstawą fizyczną działania prądnicy jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Podstawową prądnicą jest ramka z przewodnika obracana w polu magnetycznym.
Prądnica składa się z dwóch zasadniczych części: nieruchomej tzw. stojana i wirującej, czyli tzw. wirnika. Dla przejrzystości rysunek ograniczony jest tylko do połowy stojana, a mianowicie do przekroju części biegunów N i S, między którymi wiruje część ruchoma, tj. wirnik Ma on kształt walca wykonanego ze stali, osadzonego na wale, na którego obwodzie umieszczone są w workach równolegle do osi wirnika odizolowane przewody (czynne boki zwoju), tworzące zwój ok. kształcie prostokątnym. Zarówno jeden jak i drugi koniec zwoju dołączone są do oddzielnych pierścieni. Do pierścieni tych przylegają szczotki 1 i 2 .
Przyłączając do szczotek woltomierz spolaryzowany (mający zero pośrodku), to przy obracaniu wirnika zauważymy, że wskazówka woltomierza odchyla się to w jedną stronę, to w drugą....
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT