Mamy na stronie: 30552 materiałów

zagrożenia spowodowane przepływem prądu

Od czasu kiedy zaczęto powszechnie stosować energię elektryczną, tysiące ludzi poniosło śmierć w wyniku porażenia. Początkowo nie zdawano sobie sprawy ani z niebezpieczeństwa, jakie energia elektryczna niesie z sobą, ani z możliwości udzielenia pierwszej pomocy porażonemu i dalszego leczenia. W miarę upływu czasu przeprowadzono liczne badania naukowe na temat istoty porażenia prądem elektrycznym, zapobiegania porażeniom i udzielania pomocy.
Organizm człowieka złożony jest z wielu tysięcy różnorodnie wyspecjalizowanych komórek, które składają się z cząsteczek o różnych ładunkach elektrycznych tzw. jonów. Prąd elektryczny przepływając przez ciało człowieka powoduje przesuwanie się jonów. Wielkość tego przesunięcia zależna jest od natężenia prądu. Prąd stały powoduje tylko przesunięcie jednokierunkowe, natomiast przepływ prądu przemiennego charakteryzuje się ciągłą zmianą kierunku przesunięcia. Dlatego też możemy znieść wyższe natężenie prądu stałego niż przemiennego (jeden z ochotników dopuścił na sobie stosowanie prądu przemiennego tylko do 120 V, a prądu stałego do 300 V).
Przepływ prądu elektrycznego przez ciało człowieka może spowodować w nim zmiany chemiczne i fizyczne. Wywołane przepływem tym uszkodzenia, zmiany zakłócenia w normalnej...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT