Mamy na stronie: 30552 materiałów

kosmosastronautsondasaltelitamars

Najnowsze odkrycia w kosmosie

Mars - Czerwona Planeta , czwarta w kolejności od Słońca , w mitologii starożytnej poświęcona bogu wojny , w literaturze fantastycznej - chyba najpopularniejsza wylęgarnia obcych cywilizacij .
Mars jest ostatnią z planet Ziemio-podobnych . Jest dużo mniejszy od Ziemi zarówno pod względem masy , jak i rozmiarów . Obiega Słońce w ciągu prawie dwóch naszych lat . Nachylenie jego osi obrotu wynosi około 25 stopni .
Na Marsie tak jak i na Ziemi występuje zjawisko pór roku .
Planeta ta posiada na powierzchni jedne z najwyższych wzniesień w Układzie Słonecznym mające około 10 km wysokości .
Mars intrygował ludzi od zawsze . Po części dlatego , że jest pod wieloma względami bardzo podobny do Ziemi . Mimo iż jego cienka zdominowana przez dwutlenek węgla atmosfera , surowe warunki atmosferyczne ( duże różnice temperatur ) i brak wody w stanie ciekłym ( lodowe czapy pokrywają bieguny i niektóre regiony pozabiegunowe ) nie pozwalają na rozwój i egzystencję znanych nam form życia .
Geologia planety wskazuje na odpływ wody z jej powierzchni we wczesnych okresach historii . Po części z tego powodu drugie obok Wenus , najbliższe Ziemi ciało niebieskie wciąż jest źródłem nadziei na odkrycie śladów nieznanej cywilizacji . Dawniej podsycali ją astronomowie , wypatrując tajemniczych kanałów .
Atmosfera Czerwonej Planety składa się głównie z dwutlenku węgla , ale występuje w niej również dwuatomowy tlen i woda . W okolicach...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: