Mamy na stronie: 30552 materiałów

Charakterystyka pisma Mykeńskiego i Minojskiego

Wynalezienie przez Sumerów pisma jest jednym z ich największych osiągnięć. Najstarszą formą było pismo obrazkowe - piktogramy. Za ich pomocą można było przekazać nawet najbardziej skomplikowane informacje - np. z połączenia ust i wody wyszło słowo "pić". Z czasem obrazki stawały się bardziej schematyczne i tak powstał z nich alfabet zawierający ponad 700 znaków. Było to pismo klinowe, które swoją nazwę wzięło od spiczasto zakończonej trzciny - rysika, którym pisano na tabliczkach z miękkiej gliny. Sumerowie stworzyli szkoły, w których uczono pisma. Nauka trwała wiele lat. Sumerowie określili także system miar ciężkości i długości. Najmniejszą jednostką długości był palec, większą dłoń - cztery palce, stopa, łokieć - siedem dłoni. Odległość miedzy miastami określano w ilości dni potrzebnych do jej przebycia. Jednostką wagi był talent - ok. 30kg. Oni także wymyślili zero i opracowali system sześć dziesiątkowy. Przede wszystkim jednak zasłynęli jako wynalazcy koła.


Rozejście się Greków i Rzymian to klucz do wspólnej kultury europejskiej i jej urozmaicenia. Najpierw Grecy tworzą cywilizację na Krecie, w Grecji III w. Aleksandrii. Wielu podbija cały wschód i powiększa imperium po Indie.


753 w. p.n.e. – powstaje Rzym


Kartagina – miasto fenickie była konkurentem Rzymu, została pokonana; Grecy byli konkurencją, zostali pokonani, Egipt (Antoniusz – Kleopatra). Grecy pozostali na wschodzie, jednak przekazali...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT