Mamy na stronie: 30552 materiałów

sumercywilizacjaeufratświątyniesarong

Cywilzacja sumeryjska

Cywilzacja sumeryjska,czy mezopotamska była najstarsza,ugruntowała się ok.3500r.p.n.e.
W ciągu pierwszych dziewięciuset lat swej historii Sumerowie żyli w miastach rządzonych przez królów.Niektóre z nich miały bardzo stary rodowód;powstawały na miejscach,gdzie w prehistorycznych jeszcze czasach znajdowały się kaplice lub świątynie odwiedzane przez ludzi z okolicznych wiosek.Jednym z takich ośrodków było Eridu,którego historia sięga 5000 lat p.n.e.Stara Sumeryjska tradycja głosiła,że założyli je bogowie jako pierwsze miasto na świecie.

Do 3500 r.p.n.e. Eridu było małym osiedlem,liczącym ok.czterwch tysięcy mieszkańców i zajmującym obszar ok.dziesięciu hekarów.W ciągu następnego tysiąclecia znacznie jednak się rozrosło.Inne miasto, Ur,miało ok.trzytysięcznego roku p.n.e.24000 mieszkańców i zajmowało powierzchnię 120 hektarów.Zczasem zaczęły powstawać ośrodki jeszcze większe.

Większość ludności Sumeru zajmowała się rolnictwem.Na przykład w Ur 4/5 mieszkańców pracowało na roli.Stopniowo jednak,gdy trudno im było poradzić sobie z różnymi czynnościami,coraz częściej korzystali z usług specjalistów.Każde miasto stanowiło centrum obszaru uprawnego;wydaje się,że nawet biedacy posiadali własne pólka warzywne.

Dzięki temu na poły rolniczemu charakterowi tamtejsze miasta-państwabyły przez większość swej historii samowystarczalne.Przeważająca ich część wznosiła się nad brzegami Eufratu lub też kanałów...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT