Mamy na stronie: 30552 materiałów

Dorobek starożytnych rzymian

Kultura starożytna Rzymu kształtowała się pod wpływem Grecji. Rzymianie posługują się pismem łacińskim, które wywodzi się z pisma greckiego. Greckiego pochodzenia były również kulty rzymskie np. kult Herakles zwanego przez rzymian Herkulesem. Od czasu zjednoczenia Italii zaznaczył się wpływ grecki na życie codzienne Rzymu. Na wzór Greków zaczęto bić w Rzymie srebrną monetę, przyjęto greckie wyobrażenia religijne i mity, upodabniając bogów rzymskich do greckich. Tak więc Jowisz stał się odpowiednikiem Zeusa, Junona ? hery, Minerwa ? Ateny, Mars ? Aresa, Merkury ? Hermesa itd. Rozpowszechnił się kult Apollina.

 

Dopiero podbój Grecji otworzył Rzymowi drogę do kultury greckiej. Wśród przedstawicieli warstw zamożnych rozwijała się moda na wszystko, co greckie. Uczono się języka greckiego, rozczytywano się w greckich autorach. Dzieciom dawano na nauczycieli greckich niewolników. Pod wpływem wzorów hellenistycznych zabytek i przepych wypierał dawną prostotę i surowość obyczajów.


Przeciwnicy mody na tzw. greczyznę upatrywali w jej wpływach przyczynę wielu ujemnych zjawisk w życiu publicznym i rodzinnym. Kultura hellenistyczna wywarła wielki wpływ na kulturę rzymską, ale jej nie wyparła. Moda na język grecki nie doprowadziła do zastąpienia nim rodzinnej łaciny, zachęciła tylko do prób literackich na wzór grecki w języku łacińskim.


Jednym z twórców literatury łacińskiej był Kato, autor traktatu o rolnictwie....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT