Mamy na stronie: 30552 materiałów

Historia - starożytność

Znaleziska archeologiczne pokazują, że epoka kamienia dzieliła się na dwie całkowicie różne fazy. Po okresie PAEOLITU ? starszej epoki kamienia, w którym używano narzędzi z kamienia łupanego, nastąpiła faza NEOLITU, pojawiła się doskonalsza technika wygładzania powierzchni kamienia, a także pierwsze przedmioty metalowe. Wprowadzono uprawę roli. Powstały osady. Pierwsze społeczności rolników pojawiły się 8000 lat przed Chr., na obszarze tzw. Żyznego półksiężyca, na przedgórzach Zagrosu i Taurusu stanowiących północną część Mezopotani, krainy dwóch wielkich rzek, Eufratu i Tygrysu. Rosła tam dzika odmiana pszenicy, o bardzo dużych ziarnach - z czasem stała się najważniejszą uprawą cywilizacji Zachodu.

 

Dzika pszenica sama się wysypywała, co roku prowadzona selekcja kłosów doprowadziła w końcu do powstania bardziej wydajnych pól pszenicy w pobliżu osad. Podobnie było z roślinami zbieranymi przez ludzi - nieświadoma selekcja. Zasadniczy krok w kierunku rzeczywistej uprawy dokonał się wówczas gdy zaczęto magazynować i wysiewać drogocenne ziarna.

 

Pierwszą rośliną którą zaczęto uprawiać w Chinach ok. 4000 przed Chr. było proso. Ryż, w tym kraju został wprowadzony ok. 3000 przed Chr. Jeszcze wcześniej rolnictwo pojawiło się w Azji Południowo-Wschodniej. W Tajlandii znaleziono uprawiany bób i pewną odmianę grochu sprzed 7000 przed Chr. również ryż. Wczesne były też początki rolnictwa Meksyku i Peru....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT