Mamy na stronie: 30552 materiałów

warszawarolaośrodekpolitykakultura

Istota Warszawy jako ośrodka polityczno-kulturalnego w XVIIIw.

Tereny obecnej Warszawy były zamieszkiwane przez ludzi od niepamiętnych czasów. Dobre warunki geograficzne sprzyjały osadnictwu na tym terenie. Dość szybko nowo założona osada przekształciła się w rozwinięty ośrodek gospodarki towarowo-pieniężnej. W roku 1596 do Warszawy została przeniesiona stolica Polski. Od tej pory szybko wzrastało znaczenie miasta. Stolica rozwijała się, aż do stanu obecnego.
XVIII wiek to okres licznych zmian zarówno w świecie polityki, jak i kultury. Wydarzenia w Warszawie niejednokrotnie miały znaczenie dla całej Polski. Jednak wielkość tych wydarzeń budzi wiele kontrowersji. Spróbujmy zatem ocenić czy słuszne jest stwierdzenie, że osiemnastowieczna Warszawa była areną rozgrywek politycznych decydujących o losie państwa, i czy rzeczywiście kultura stolicy dawała wzorce do naśladowania innym miastom.
W Warszawie odbywały się wydarzenia najwyższej rangi państwowej. Jednym z nich była elekcja króla. Jednak warszawskie elekcje były jedynie oznaką wpływów obcych państw w Polsce. Wszystkie były nadzorowane przez obce wojska. Sytuacja taka miała miejsce w 1704 roku, gdy po najeździe szwedzkim obalono Augusta II. 12 lipca 1704 roku na Woli „wybrano” nowego króla na wyraźny rozkaz monarchy szwedzkiego okupującego wtedy Warszawę. Wybór padł na Stanisława Leszczyńskiego, wojewodę poznańskiego. Gdy Szwedzi próbowali rozciągnąć swoją władzę nad całym krajem, August II postanowił odzyskać tron z...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT