Mamy na stronie: 30552 materiałów

Jakie były wierzenia i bogowie słowian?

Od początku świata ludzie wierzyli w różne przedmioty i bóstwa. Brały się one z niewiedzy i zagadek na, które człowiek nie mógł znaleźć odpowiedzi. 
Wykopaliska dostarczyły pewnej liczby znalezisk z związanych z obsługą kultu religijnego Słowian. Klepsydrowate obiekty gliniane były zapewne miniaturowymi ołtarzami, podstawkami pod składane bóstwom ofiary nawiązującymi do wyobrażenia  tronu, będącego na europejskim południu  symbolem sakralnym Wielkiej Matki, bogini płodności.
    Do kategorii przedmiotów pełniących magiczne funkcje i będących między innymi także atrybutami czarownika należy zaliczyć ponadto gliniane grzechotki, miniaturowe instrumenciki perkusyjne, znajdowane zarówno w osiedlach ludzkich, jak i na cmentarzyskach. W owym czasie czarownicy byli najprawdopodobniej metalurgami, odlewcami i kowalami. Istnieje przekonanie, że nosili oni ozdobne, wyróżniające ich nakrycie głowy  w postaci pióropusza. Już z wczesnej epoki żelaza pochodzą osobliwe przybory czarodziejskie służące wróżbitom do odgadywania woli bogów i przewidywaniu przyszłości.
    Archeologia zna odosobnione miejsca, na których gromadziły się rody społeczeństwa w celu odprawiania obrzędów religijnych. Na szczycie góry Ślęży, uchodzącej za polski Olimp , na sąsiadującej z nią Raduni i na Górze Kościuszki odkryto kultowe kręgi kamienne, opasujące niskimi groblami rozległe polany, na których Prasłowianie zbierali się w określonym czasie w...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT