Mamy na stronie: 30552 materiałów

rządyŁokietekpolskakoronacjawojska

Panowanie Władysława Łokietka

Czasy rządów Władysława Łokietka przypadały na bardzo trudny okres w naszej historii. Polska była otoczona przez mocarstwa , które posiadały wrogie plany dotyczące jej ziem. Fakt zjednoczenia kraju pod ręką jednego władcy kładł cień na ich zamiary. O ile łatwo było wpływać z zewnątrz na losy Polski rozbitej i targanej wewnętrznymi problemami , o tyle stało się to niemożliwe kiedy rządy sprawował silny monarcha. Mogła ona stać się groźnym przeciwnikiem dla Zakonu Krzyżackiego , Czech i Brandenburgii , państw , które dopuściły się zagarnięcia jej ziem , lub wtrącały się w jej wewnętrzne sprawy. Król musiał zabezpieczyć się przed bardzo prawdopodobne ingerencją zbrojną tych mocarstw , a także dbać o ciągłe wzmacnianie jedności narodowej.
Najważniejszymi założeniami polityki Łokietka było odzyskanie zagarniętego przez Krzyżaków Pomorza , oraz doprowadzenia do swojej koronacji. Były to dwa podstawowe czynniki , które miały wzmocnić Polskę i to im król poświęcił najwięcej uwagi , zapominając niestety o wielu istotnych sprawach wymagających jego ingerencji. Władysław nie zajął się przeprowadzeniem koniecznych reform wewnętrznych kraju , co zaowocowało miedzy innymi odpadnięciem na rzecz Czech Śląska w 1327r.
Swoją władzę w kraju Łokietek opierał na utrzymaniu zwierzchności nad Wielkopolską. Dzielnicy tej zagrażało widmo najazdu ze strony Brandenburgii , która już od dawna planowała jej...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT