Mamy na stronie: 30552 materiałów

politykakrólpolskakazimierzwielki

Polityka Kaziemierza III Wielkiego

Kazimierz zaczął swoje panowanie 23 kwietnia 1333 roku. Władze objął bezpośrednio po śmierci ojca. Przed 23 letnim monarchą stanęło niełatwe zadanie. Wyniszczona krwawymi wojnami w najazdami ojczyzna potrzebowała organizacji wewnętrznej oraz rozwoju gospodarki, możliwego tylko przy zabezpieczeniu spokoju na wszystkich granicach. Dlatego właśnie tyle uwagi poświęcał polityce zagranicznej. Pierwsze owoce jego działań przyniósł rok 1335, gdy w Wyszehgradzie władca czeski Jan Luksemburski zrezygnował z tytułu króla polskiego w zamian za niebagatelną sumę 20 000 kop groszy praskich.

Kazimierz Wielki w 1340 roku, natarł na Gród Lwowski, w którym znajdowała się mała ilość wojska, chrześcijan i kupców. Po spaleniu i złupieniu go ze złota, srebra i wielu kosztowności, powrócił do swojego królestwa, Polski. W tym samym roku, jeszcze raz natarł na Ruś, tym razem z o wiele większą ilością wojsk, sięgającą 20 tysięcy wojowników. Zburzył tam parę warowni i zamków, a ich mieszkańców uczynił swoimi poddanymi. Naprzeciwko niemu stanęło 40 tysięcy Tatarów oraz drugie tyle Rusinów, jednak skutkiem jakiegoś strachu i trwogi wielu z nich zostało zabitych i wymordowanych. Kazimierz jako zwycięzca wrócił z wielką chwałą do kraju, nie odnosząc żadnej szkody czy strat w swoich ludziach bądź panach.

 W latach późniejszych Kazimierz oddał Pomorze na rzecz Krzyżaków. Chciał przez ten czyn zapewnić Polsce bezpieczeństwo i pokój...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT