Mamy na stronie: 30552 materiałów

ustrójformypaństwatematpojęcia

Różne formy ustrojowe państw

Pragnąć zrozumieć powyższy temat i móc go w pełni wyczerpać musimy zapoznać się z następującymi pojęciami:
Pierwszym z tych pojęć jest państwo. Jest to organizacja polityczna, obejmująca zakresem swojego działania wszystkich członków społeczeństwa, zamieszkujące wskazane terytorium. W obrębie państwa występuje stosunek: władza – podporządkowane jej grupy i osoby np.: politycy. Atrybutem państwa jest suwerenność, czyli całkowita niezależność od jakiejkolwiek siły zewnętrznej i wewnętrznej. Kolejnym pojęciem, które pomoże mi w zrozumieniu tematu jest ustrój. Na ustrój składają się wszystkie zasady prawne, które określają organizację i sposób sprawowania władzy przez organy centralne, czyli urzędników, którzy mają jedno z „ważniejszych zdań” w państwie.
Przy wyczerpaniu w/w tematu korzystałem z następujących źródeł: Historia Powszechna-Józef Wolski, Encyklopedia PWN, czasopismo popularno-naukowe Świat Wiedzy, Encyklopedia Historii Świata.

Władca Egiptu - faraon sprawował rządy autokratyczne, uważano go za boga potomka bogów. Jego obowiązkiem była troska o lud, za który, ani przed którym nie był odpowiedzialny. Sprawował swą władzę poprzez szeroko rozwinięty i wypracowany system biurokracji urzędniczej i kapłańskiej. Rola kapłanów wzrastała wskutek bogactwa świątyń do tego stopnia, że zaczęli oni sięgać po władzę za czasów VII- X dynastii. XII dynastia była faktycznie dynastią kapłan boga...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT