Mamy na stronie: 30552 materiałów

Streszczenie książki "Gajusz Juliusz Cezar" Aleksandra Krawczuka

Gajusz Juliusz Cezar urodził Się 12 lipca w roku 102 lub 100 p.n.e. Dorastał w czasie niepokojów politycznych. W roku 083 p.n.e. wybuchła w Rzymie wojna domowa między panującym stronnictwem popularów a stronnictwem optymatów z Lucjuszem Korneliuszem Sullą na czele. W wyniku wojny Sulla został dyktatorem Rzymu. Stanął ponad prawem. Od tego czasu miały miejsce liczne prześladowania prawdziwych lub też rzekomych zwolenników popularów. Sytuacja ta wpłynęła bezpośrednio na życie Cezara. Otóż w roku 84 p.n.e.(jeszcze przed wojną) poślubił on Kornelię córkę przywódcy popularów. W związku z prześladowaniami dostał on nakaz rozwiedzenia się z córką nieżyjącego już populara. Gdy odmówił wykonania rozkazu został skonfiskowany jego majątek i odebrano mu tytuł „flamien Dialis”. Spodziewając się wyroku śmierci Cezar uciekł z Rzymu.


Dzięki wstawiennictwu swoich zwolenników Cezar został ułaskawiony i powrócił. Wkrótce udał się na Wschód i rozpoczął służbę wojskową pod komendą Marka Minucjusza Termusa. Z misją pozyskania okrętów udał się do władcy Bityni- Nikomedesa III. Następnie Cezar przeniósł się do floty Publiusza Serwiliusza.


W roku 79 p.n.e. Sulla zrezygnował z władzy. Rok później już po śmierci byłego dyktatora konsul Marek Emiliusz Lepidus wraz z bratem żony Cezara- Cyną podjęli decyzję o dokonaniu przewrotu. Chcieli, aby w ich szeregi przyłączył się także Cezar. Ten jednak odmówił. Jego decyzja...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT