Mamy na stronie: 30552 materiałów

współpracasojuszplanytraktatwojny

Sytuacja w Europie po 1871 roku

Po pierwszych zwycięstwach niemieckich w wojnie z roku 1870 Marks powiedział: "Jeżeli szczęście wojenne (.) doprowadzi Niemcy do zagrabienia części terytorium francuskiego, to pozostaną im do wyboru dwie tylko drogi". Tymi drogami miały byc : albo dalsza współpraca z Rosją i popieranie jej polityki, albo nowa wojna rasowa za sprzymierzonymi rasami słowiańską i romańską. Już więc Marks spodziewał się powszechnej wojny europejskiej, w której Niemcy będą musiały walczyc na dwa fronty. Celem niemieckiej polityki stało się więc niedopuszczenie do takiej sytuacji.

Przede wszystkim trzeba było dalej izolowac Francję i pozyskac Rosję oraz Austro-Węgry. Zjazd trójcesarski z 1872 roku z Berlina można uznac za próbę odnowienia Świętego Przymierza, a na pewno za wyraz solidarności trzech monarchii konserwatywnych. Jednak dopiero w następnym roku doszło do jakiś formalnych układów. Niemcy podpisały z Rosją konwencję wojskową, zapewniającą pomoc na wypadek ataku ze strony "mocarstwa europejskiego". Wkrótce cesarze Austrii, Prus i Rosji podpisali układ polityczny, przyrzekając sobie, że będą się porozumiewali w razie rozbieżności zdań. Nie było tam jednak mowy o Bałkanach, gdzie właśnie krzyżowały się interesy Rosji i Austrii. Stąd też trwałośc tego porozumienia budziła duże wątpliwości.

Rysa na sojuszu trzech cesarzy pojawiła się już w 1875 roku. W marcu francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło reformę...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT