Mamy na stronie: 30552 materiałów

żydzizagładarządhitlerniemcy

Sytuacja żydów za rządów Hitlera

W wyniku klęski w wojnie obronnej 1939 roku ziemie polskie na zachód od Bugu i Sanu znalazły się pod okupacją niemiecką. Wilno wraz z okręgiem przekazano Litwie, kilka gmin na Podhalu przyłączono do Słowacji, pozostałe terytoria znalazły się pod okupacją radziecką. Zaczęły się prześladowania Polaków, Cygan, Żydów.
Naród Żydowski jest ludem pochodzenia semickiego. Zamieszkuje różne kraje.Eksterminacja Żydów zamieszkujących Europę dokonana została od 1939 do 1945 roku przez Niemcy przy udziale sojuszników i rządów państw zależnych. Zagłada Żydów zgodna była z programem politycznym A. Hitlera zapisanym w „Mein Kampf”. Prześladowania rozpoczęły się zaraz po jego dojściu do władzy.
1933 roku usunięto Żydów z urzędów państwowych, 1935 r. pozbawiono ich praw obywatelskich (tzw. ustawy norymberskie) - odbierano im majątek, ograniczano możliwości pracy, zakazywano podejmowania studiów. Próbowano też zmuszać ich do emigracji, jednak znaczna część państw Europy i Ameryki oraz Australia zamknęły przed Żydami granice (ustalenia konferencji w Évian-les-Bains 1938). Pewne możliwości przyjazdu stworzyły im USA. Do wybuchu II wojny światowej spośród 540 tys. niemieckich Żydów wyemigrowało ponad 200 tys. Kulminację wstępnej fazy prześladowań stanowiła „noc kryształowa”. Pogrom Żydów dokonany przez nazistów w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. Pogrom przygotowały komórki NSDAP, SA i SS. Bezpośrednią przyczyną ataku był...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT