Mamy na stronie: 30552 materiałów

rzymustrójpolitykastarożytnośćsenat

Wszystko o ustroju politycznym republiki rzymskiej

Po walkach między plebejuszami a patrycjuszami (lex Hortensia w 287 r pne) ukształtował się ostatecznie ustrój polityczny Republiki Rzymskiej. Republika (res publica) - to forma ustroju państwowego, w której najwyższe organy władzy pochodzą z wyborów pośrednich lub bezpośrednich na określoną kadencję, a sposób wybierania i strukturę tych organów określa zazwyczaj konstytucja.


Urzędy w Rzymie dzieliły się na zwyczajne i nadzwyczajne. Urzędnik stał ponad ludem i wraz z ludem uosabiał majestat państwa. Obraza jego równała się obrazie majestatu ludu rzymskiego. W czasie pełnienia kadencji urzędnika nie można było pociągać do odpowiedzialności ani usunąć. Piastowanie urzędu nie traktowano jako służby, lecz honor, zaszczyt i wyróżnienie. Urzędy w Rzymie były bezpłatne, wybieralne, okresowe (prócz cenzora kadencja trwała jeden rok) i kolegialne (z wyjątkiem dyktatury). Ogólne pojęcie władzy nosiło miano potestas, natomiast zwierzchnią władzę obejmującą naczelne dowództwo nad armią, wyższą władzę cywilną i określone funkcje religijne (prawo auspicjów) określano jako imperium.


Urzędy wyposażone w imperium:


- dyktator: istniał od 501 r pne; początkowo nosił tytuł magister populi (dowódca piechoty) i miał do pomocy magister equitum (dowódcę jazdy); mianował go konsul na żądanie senatu spośród byłych konsulów na okres nie dłuższy jak 6 miesięcy; powoływano go w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia dla...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT