Mamy na stronie: 30552 materiałów

wojnypunickieantykrzymkartagina

Wszystko o wpjnach Punickich

Wojny punickie to konflikty zbrojne między dawnymi sprzymierzeńcami, Rzymem a Kartaginą. Przyczyny wojen punickich to walka o dominację w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Trzy wojny punickie rozegrały się w latach: 264-241 p.n.e., 218-201 p.n.e. i 149-146 p.n.e. Wszystkie zakończyły się zwycięstwem Rzymu, ostatnia zburzeniem Kartaginy i przejęciem jej wszystkich posiadłości przez Rzymian, co dało początek imperium rzymskiemu.
I wojna punicka
Pierwsza wojna punicka toczyła się między Kartaginą i Rzymem w latach 264-261 p.n.e.
Działania wojenne prowadzono początkowo wyłącznie na terenie Sycylii, gdzie Kartagińczycy dominowali nad zachodnią częścią wyspy, zaś wschodnia i południowa były pod kontrolą Syrakuz. W późniejszym okresie do walk doszło także na macierzystych terytoriach Kartaginy w Afryce Północnej.
Wojna zakończyła się klęską Kartaginy, która zrzekła się swych posiadłości na Sycylii na rzecz Rzymu. Sycylia stała się pierwszą kolonią Republiki. Nazwa wojny pochodzi od słowa poeni, którym Rzymianie nazywali Kartagińczyków jako potomków Fenicjan; stąd przydomek punicus - punicki.
Szczegółowy przebieg wojny
Bezpośrednią przyczyną wojny był konflikt o północnosycylijskie miasto Orle. Od lat było ono kontrolowane przez najemników z Kampanii, tzw. Mamertynów. Zagrożeni przez króla Syrakuz Hierona II zwrócili się o pomoc do Kartaginy, która przysłała do miasta swój garnizon. Później część...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT