Mamy na stronie: 30552 materiałów

sobieskiżyciedowódcabitwapolska

Życiorys Jana III Sobieskiego

Jan III Sobieski urodził się w 1629 zmarł w 1696, syn Jakuba, kasztelana krakowskiego, i Teofili Daniłowiczówny, wojewodzianki ruskiej, wnuczki hetmana S.Żółkiewskiego.
W latach 1646-1647 podróżował po Francji i Niderlandach, gdzie zapoznał się szczególnie z wojskową sztuką inżynieryjną. Doświadczenie wojskowe zdobywał na polu walki, służąc m.in. pod hetmanami S.Czarnieckimi J.Lubomirskim. Od 1648 walczył jako dowódca chorągwi pod Zborowem, Beresteczkiem, Żwańcem i Ochmatowem.
Dowodził własnym pułkiem, sześciotysięcznym tatarskim oddziałem posiłkowym w bitwie warszawskiej ze Szwedami (1656). W 1665 ożenił się z Marią Kazimierą d’Arquien. W tym też roku został marszałkiem koronnym. W 1666 otrzymał buławę hetmana koronnego polnego. Wziął udział w zwycięskiej bitwie przeciw rokoszanom J.Lubomirskiego pod Mątwami. W 1667 przeprowadził kampanię przeciw wojskom tatarsko-kozackim, zakończoną zwycięską obroną Podhajec, po której mianowany został hetmanem wielkim koronnym. Po abdykacji Jana II Kazimierza (1668), zwolennik wyboru Kondeusza , protegowanego Ludwika XIV, na tron polski.
Szlachta na króla Polski wybrała Michała Korybuta Wiśniowieckiego ( 1669 - 1673 ). Korybut był władcą nieudolnym, bez autorytetu, na jego decyzje ogromny wpływ miała magnateria, która bardziej dbała o swoje sprawy niż o sprawy państwa. Wewnętrzne niepokoje w państwie i nieudolne rządy króla, czyniły Rzeczpospolitą nieprzygotowaną...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT