Mamy na stronie: 30552 materiałów

Grafika

Grafika wektorowa - jeden z dwu podstawowych rodzajów grafiki komputerowej obrazu zależy od ilości prostokątów, na które podzielony jest cały obraz.
W grafice wektorowej wszelkie obrazy tworzone są za pomocą figur geometrycznych. Jest to grafika generowana w całości komputerowo i nie ma ona bezpośredniego przełożenia na obrazowanie obiektów z natury. Wszystko jest tutaj z rozmysłem tworzone od początku przez operatora komputera. Grafikę wektorową nazywa się również grafiką obiektową, gdyż obraz w tej grafice składa się ze stosu elementów ułożonych w odpowiedniej kolejności. Jeszcze inną nazwą g. wektorowej jest grafika ilustracyjna, gdyż ten rodzaj grafiki nadaje się idealnie do tworzenia ilustracji. Grafika wektorowa jest grafiką w pełni skalowaną, co oznacza, iż można obrazy wektorowe powiększać oraz zmieniać ich proporcje bez uszczerbku dla jakości. Dzieje się tak dzięki całkowicie matematycznemu opisowi elementów graficznych. Zmianie ulegną tylko wstawiane do pliku z grafiką wektorową obiekty bit mapowe.
Przykładami programów do tworzenia grafiki wektorowej są: CorelDRAW, Adobe Illustrator, Macromedia Freehand, Xara.
W odróżnieniu od grafiki rastrowej, istnieje bardzo niewiele uniwersalnych formatów plików przechowujących grafikę wektorową. Praktycznie są to jedynie EPS oraz PDF. Wszelkie inne formaty zachowywania grafiki wektorowej to formaty wewnętrzne poszczególnych programów wektorowych. Obrazy w grafice wektorowej...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT