Mamy na stronie: 30552 materiałów

Sposoby zapisu informacji w komputerze

Współczesne komputery są być może ostatnim stadium wielowiekowego rozwoju technik liczenia. Kiedyś do reprezentowania liczb używano kamyków. W ten sposób kontrolowano na przykład liczebność stada owiec. Pasterz wkładał do kieszeni jeden kamyk na każdą posiadana owcę. Gdy ktoś chciał się dowiedzieć, ile owiec pasterz posiada, ten pokazywał mu kamyki, które służyły do przechowywania informacji. Obecnie komputery wykorzystują do przechowania informacji najnowsze zdobycze technologii produkcji układów scalonych.

System dwójkowy

Komputer składuje dane pod postacią impulsów elektrycznych. Lecz nie stosuje systemu dziesiętnego, w którym używamy różnych znaków, czyli cyfr, dla reprezentacji liczb do 9, a następnie tych samych na różnych pozycjach dla reprezentacji dziesiątek, setek, tysięcy i tak dalej. Maszyny używają systemu dwójkowego, w którym wystarczają do tego dwie cyfry, 0 i l. Układ elektroniczny łatwo rozróżnia brak sygnału, reprezentujący 0, od sygnału, reprezentującego l. Zera i jedynki można także łatwo przedstawić jako otwór lub jego brak na karcie perforowanej, bądź jako zmianę namagnesowania nośnika na dyskietce lub taśmie magnetycznej. Te sygnały tworzą kod, który komputer potrafi odczytywać i zapisywać.

Komputer jest systemem wejść i wyjść z procesorem w charakterze „mózgu". Litery, cyfry, słowa, obrazy i dźwięki są zrozumiałe dla człowieka, lecz nie dla maszyny i dlatego muszą być...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT