Mamy na stronie: 30552 materiałów

Maszyny cyfrowe

Od najdawniejszych czasów ludzie posługiwali się liczbami.
Nawet najprymitywniejsze plemiona wykonywały złożone obliczenia, które były potrzebne w rolnictwie, handlu i żegludze. Przyrządy, pomagające w takich obliczeniach, wywodzą się z używanych w prehistorii kamieni do liczenia, które z czasem przekształciły się w liczydła.
Dopiero w XVII wieku niemieccy i francuscy rzemieślnicy wynaleźli lepszy przyrząd-pierwszą
maszynę do dodawania, działającą w oparciu o koła zębate. W XIX wieku Anglik Charles Babbage zaprojektował maszynę napędzaną parą, która mogła obliczyć pierwiastek kwadratowy, pierwiastek sześcienny i inne funkcje potęgowe. Chociaż Babbage nigdy nie doprowadził do wyjścia swojej
„ maszyny analitycznej” ze stadium modelu, zastosował jednak wiele takich reguł, jakie obecnie używane są we współczesnych komputerach.
Wraz z odkryciem elektryczności pojawiły się elektryczne kalkulatory oparte o karty perforowane i przekaźniki. Pierwszego współczesnego komputera nie opracowała jedna osoba, lecz był on wynikiem eksperymentów z lat 30-tych i 40-tych XX wieku, przeprowadzonych w Anglii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Elektroniczny Numeryczny Integrator i Komputer -ENIAC, zbudowany z lamp elektronowych w 1946 roku na Uniwersytecie Pensylwanii, jest najlepiej znanym wczesnym modelem komputera.
W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat komputery wkroczyły w codzienne życie na więcej sposobów niż ludzie mogli sobie...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: