Mamy na stronie: 30552 materiałów

biografiażycioryspisarzpróba

Próba przedstawienia biografii wybranego przez siebie pisarza

Biografią, według Słownika Języka Polskiego PWN, nazywamy "opis życia, działalności jakiejś osoby, zwłaszcza kogoś wybitnego, sławnego, często w postaci zbeletryzowanej". Wyraz "biografia" jest spolszczeniem zestawienia dwóch greckich słów: bios (życie) i graphien (rytować, rysować, pisać). Zatem dosłownym tłumaczeniem tego pojęcia na język polski jest "życiorys".
Jaką rolę pełnią w kulturze biografie wybitnych postaci? Spróbujmy rozważyć ten problem między innymi na podstawie poniższego życiorysu jednego z najbardziej znakomitych pisarzy fantasy: Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

Pewnego marcowego dnia 1891 roku na pokładzie statku "Roslin Castle" płynącego z Anglii do Afryki znalazła się dwudziestojednoletnia Mabel Suffield, młoda Angielka pochodząca ze starej i szanowanej rodziny z Birmingham. Płynęła do Afryki Południowej by poślubić Arthura Reuela Tolkiena trzydziestoczteroletniego bankowca, który właśnie otrzymał posadę w Banku Afrykańskim i jako kierownik filii w Bloemfontein mógł utrzymać teraz rodzinę. Ślub odbył się 16 kwietnia 1891 roku w Kapsztadzie. Następnie młode małżeństwo przeniosło się do Bloemfontein, stolicy Wolnego Państwa Orania. Tam 3 stycznia 1892 roku przyszedł na świat ich pierwszy syn, który otrzymał imiona John Ronald Reuel, które miały stać się powszechnie znane wśród dwudziestowiecznych wielbicieli fantasy. 17 lutego 1894 roku urodził się brat Ronalda: Hilary Arthur Reuel....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT