Mamy na stronie: 30552 materiałów

Społeczeństwo polskie w romantyzmie i renesansie

W romantyzmie i renesansie podobnie jak w pozostałych epokach literackich pisarze bardzo często podejmowali się oceny społeczeństwa w którym przyszło im żyć. Zwracali uwagę na problemy z jakimi borykali się ludzie, wytykali błędy w rządzeniu i podsuwali własne pomysły. W ten sposób nieśli swoją pomoc dla narodu, choć nie zawsze osiągali zamierzony cel. Pisarze wytykali społeczeństwu wszystkie wady i ułomności, bardzo często poruszali tematy delikatne lub wręcz zakazane (cenzura).
W tej pracy postaram się przedstawić obraz polskiego społeczeństwa w oczach twórców renesansu i romantyzmu.
Epoka renesansu to okres kiedy Polska jest państwem zjednoczonym i silnym gospodarczo. Wysoki poziom osiąga szkolnictwo, zarówno średnie, jak i wyższe. Reformacja i religijne spory nie prowadzą w Polsce do wojen religijnych. Jednak pomimo tych osiągnięć Mikołaj Rej w swym utworze pt. „Krótka rozprawa między trzema osobami: Panem, Wójtem a Plebanem” nie przedstawił społeczeństwa polskiego w pozytywnym świetle.
W utworze tym, będącym wierszowanym dialogiem o charakterze politycznym poznajemy trzy osoby (Pana, Wójta, Plebana), które wyobrażają pewne grupy społeczne. Pan to symbol szlachty, która walczy o ograniczenie przewagi magnaterii, króla i duchowieństwa (Pleban). W zamian ta grupa społeczna żąda większych przywilejów dla siebie. Pan atakuje duchowieństwo, zarzucając mu niedbałość w wykonywaniu obowiązków kościelnych....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT