Mamy na stronie: 30552 materiałów

Rachunek prawdopodobieństwa

RACHUNEK PRAWDOPODOBIEŃSTWA

Częstość zdarzeń:

Takie doświadczenie, które może zakończyć się jednym z możliwych wyników:w1, w2, w3, ..., ale nie wiadomo którym i przewidzenie tego jest praktycznie lub teoretycznie niemożliwe, natomiast częstości tych wyników przy wielokrotnym powtarzaniu tego doświadczenia wydają się przewidywalne, nazywamy doświadczeniem losowym (krótko: doświadczeniem).

Jeśli wśród n powtórzeń doświadczenia D wynik pojawił się k razy (nÎ N+, kÎ N, k<n), to przez częstość tego wyniku wśród n powtórzeń doświadczenia D rozumiemy liczbę !--[if gte vml 1] ![endif]--!--[if !vml]--!--[endif]--.

Zdarzenia elementarne:

Pojęciem pierwotnym rachunku prawdopodobieństwa jest pojęcie zdarzenia elementarnego.

Wszystkie zdarzenia elementarne tworzą zbiór zwany zbiorem zdarzeń elementarnych. Zbiór zdarzeń elementarnych oznaczamy W .

Zdarzenie niemożliwe jest to zdarzenie, które nie zachodzi nigdy i oznaczamy je A .

Algebra zdarzeń:

Sumą zdarzeń A i B nazywamy takie zdarzenie C, które zachodzi wtedy i tylko wtedy kiedy zachodzi zdarzenie A lub zdarzenie B. (AE B)

AE BUwÎ A ÚwÎ B

Iloczynem zdarzeń A i B nazywamy takie zdarzenie C, które zachodzi wtedy i tylko wtedy kiedy zachodzi zdarzenie A i zdarzenie B. (AÇ B)

AÇ BUwÎ A UwÎ B

Różnicą zdarzeń A i B nazywamy takie zdarzenie C, które zachodzi wtedy i tylko wtedy kiedy zachodzi zdarzenie A i nie zachodzi zdarzenie B. (A\B)

A\BUwÎ A UwI B...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT