Mamy na stronie: 30552 materiałów

Dekadentyzm w twórczości Kazimierza Przerwa -Tetmajera

Dekadentyzm z języka francuskiego decadence znaczy schyłek, koniec. Terminem tym określano nastroje zwątpienia, znużenia, przeświadczenie o kryzysowym charakterze kultury europejskiej końca XIX wieku. Podstawę światopoglądu dekadentów stanowił pesymizm, negacja, zwątpienie, zanik woli życia. Odpowiednikiem dekadentyzmu jest fin de siecle (koniec wieku).
Kazimierz Przerwa - Tetmajer był najpopularniejszym i najbardziej reprezentatywnym poetą Młodej Polski. W swoich utworach wyrażał problemy, nastroje i duchową świadomość pokolenia dekadentów.

Debiutował w wieku 21 lat poematem prozą "Illa" oraz nowelą góralską Rekrut. Zyskał sławę i popularność wśród dam natychmiast po publikacji pierwszych utworów. Nazywano go "paniczem z Ludźmierza" choć z dawnej fortuny rodzinnej niewiele Tetmajerom zostało. Pozostało co nieco w duszy poety, bowiem wykazywał zamiłowanie do dobrobytu, elegancji, a nawet zbytku. Nie jednoczył się z cyganerią młodopolską. Nie cierpiał Przybyszewskiego. Nie brał udziału w pijackich wyczynach bohemy, a nawet ich nie znosił. Za to ukochał góry i przemierzył Tatry wzdłuż i wszerz, badając ich najdziksze rejony.

Największą sławę przyniosły Tetmajerowi trzy pierwsze tomy Poezji. W tomie pierwszym żywa jest jeszcze tradycja pozytywistyczna, dopiero II tom uczynił Tetmajera pokazowym poetą nurtu dekadenckiego. Znalazły się tu utwory, w których dominują uczucia znużenia, melancholii i smutku....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT