Mamy na stronie: 30552 materiałów

Dowód na to, że "Wesele" jest typowym młodopolskim utworem

Stanisław Wyspiański napisał „Wesele” między listopadem 1900 roku , a marcem 1901 roku. Inspiracją do napisania tego utworu były autentyczne uroczystości weselne, które odbyły się 20 listopada 1900 roku w podkrakowskich Bronowicach. Była to uroczystość w domu Włodzimierza Tetmajera, młodopolskiego malarza, gdzie swe wesele wyprawił Lucjan Rydel, dopiero co ożeniony z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Swą obecnością na tym weselu zaszczyciła cała ówczesna elita intelektualna i literacko-artystyczna Krakowa. „Wesele” jest typowym utworem młodopolskim, co chciałbym teraz udowodnić.
Okres Młodej Polski jest okresem reformy teatru. Reformatorem był także Wyspiański, któremu świetnie udało się przedstawienie w swoim utworze efektów jego reformy. Z założenia , jak mówił sam autor, teatr jego ma być „teatrem ogromnym”. Ogromnym nie tylko w znaczeniu przestrzennym , lecz także z założenia dramatu jako pojemnika o ogromnej zawartości tematycznej, bez granic czasu historycznego, dotykającego wszystkich zagadnień natury zarówno społecznej, gospodarczej jak i politycznej. Wyspiański pisze:
„Teatr mój widzę ogromny,
wielkie, powietrzne przestrzenie,
ludzie je pełnią i cienie,
ja jestem grze ich świadomy”

Stanisław Wyspiański zakładał , że przeżycie teatralne miało być czymś na kształt modlitwy, transu, ma być wielkim, mistycznym przeżyciem. Autor głosił także wznowienie romantycznej tradycji dramatu, pragnął...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT