Mamy na stronie: 30552 materiałów

żeromskijudymbohatertragizm

Jest Doktor Tomasz Judym jest postacią tragiczną?

Postać tragiczna to bojownik społeczny, rycerz walczący o prawa człowieka. Zmienia się w zależności od potrzeb chwili, w bardzo różny sposób potrafi realizować swoje zamierzenia, zmienia poglądy, pokazuje swoje dążenia. Każda jego decyzja prowadzi do klęski. Bohater tragiczny jest skazany na zagładę. Ponadto jest ślepy na prawdę, poddaje się swemu losowi.

"Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego to powieść otwarta. Nie wiemy jaki wpływ na dalsze życie głównego bohatera miała jego decyzja - odrzucenie miłości kobiety oraz kariery zawodowej. Ale jego postawa od najmłodszych lat uświadamia nam, że każdy podjęty przez Judyma krok prowadził do klęski, która jest tak charakterystyczna dla bohatera romantycznego. Czy Doktor Tomasz Judym jest postacią tragiczną, tak jak Konrad z trzeciej części Dziadów, Kordian czy Konrad Wallenrod?

Główny bohater powieści był człowiekiem, który w swoim życiu przyjmował postawę skrajną, nie uznawał żadnych kompromisów. Judym pochodził z biednej rodziny robotniczej, był synem szewca-alkoholika i tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i własnej ciężkiej pracy udało mu się zdobyć wykształcenie i uciec od nędzy. Wyjazd do Paryża, studia medyczne, potem powrót do...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT