Mamy na stronie: 30552 materiałów

Motyw ojcostwa i macierzyństwa w literaturze na wybranych przykładach

Każdy z nas ma matkę i ojca. Znamy ich od zawsze, spotykamy na każdym kroku swojego życia, troszczą się o nas, kochają nas, pomagają. Przynajmniej tak właśnie powinna wyglądać prawdziwa rodzina. Rodzina, w której już od najmłodszych lat dzieciom są wdrażane pewne wzorce zachowań, gdzie dzieci uczone są miłości.

Motyw ojcostwa i macierzyństwa obecny jest w dziełach literackich wielu epok. Należy się zatem zastanowić czym jest ojcostwo i macierzyństwo tak różnie pojmowane przez pisarzy.

Aby wytłumaczyć od początku na czym tak naprawdę polega ten fenomen, należy odnieść się do Biblii.
Macierzyństwo kobiety nosi w sobie tajemnicę ofiary, wydania samej siebie. Matka w czasie ciąży i poprzez karmienie daje dziecku swoje ciało na pokarm. Łatwo tu zauważyć odniesienie do eucharystycznej ofiary Chrystusa.
Już w Starym Testamencie jest mowa o niesamowitej opiekuńczości i miłości ojcowskiej. Pierwowzorem postaw ojcowskich w Biblii był sam Bóg. Stwarzając człowieka przelał na niego całą miłość i obdarzył go nieskończonym zaufaniem. Jako pierwszy rodzic pragnął zapewnić jak najlepsze warunki bytowania swoim ,,dzieciom”, dając im Raj. Pomimo tego, iż ludziom nie brakowało niczego, wybrali własną drogę. Dokonując wyboru sprzeciwili się woli Boga, przez co musieli żyć zdani tylko na siebie.
Przykład Boga jako ojca obrazuje nam ojcostwo dojrzałe, w pewien sposób zawiódł się na swych dzieciach ale pomimo to nie...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT