Mamy na stronie: 30552 materiałów

leśmianpoezjaliteraturapolskafilozofia

Wymiar filozoficzny poezji B. Leśmiana

Bolesław Leśmian należał do drugiego pokolenia Młodej Polski, swój pierwszy tom wierszy wydał w roku 1912. W poezj i realizował koncepcję autonomii języka poetyckiego, obrazu i słowa. Pisał o "magii słowa", o jego funkcjach odrębnych od zwykłego języka pojęciowo-informacyjnego, o jego niepowtarzalności i twórczej niepodzielności, o słowach "dziwiących się sobie" w nowych zestawieniach. Tworzył tzw. Leśmianowskie neologizmy.

Poszukiwania językowe Leśmiana związane były ściśle z filozoficznymi. Człowieka i świat Leśmianowski cechują zmienność, dynamiczność, trwanie w ciągłej przemienności. Człowieka widzi Leśmian przede wszystkim jako jeden z elementów natury, dlatego w jego poezji występują: "Ludzie-mgły, ludzie-jaskry i ludzie jabłonie...".

Ważne miejsce w poezji Leśmiana zajmuje problem absurdu i pustki jako nieodłącznych towarzyszy człowieka w ziemskim wymiarze. Te sprawy łączą się z pytaniem o sens życia. Poeta szukał go w heroicznej postawie dążenia do celu mimo wszystko, w akceptacji doli ludzkiej dla niej samej. Bohater tytułowy jednego z wierszy Leśmiana, Szewczyk, sens życia znajdzie w pracy szyjąc but, którego nigdy nie mógł skończyć - na miarę "nieobjętą" - dla Boga, pracując nad dziełem skończonym i absolutnym jednocześnie:

 

"W szyciu nic nie ma, oprócz szycia,
Więc szyjmy, póki starczy siły!
W życiu nic nie ma, oprócz życia,
Więc żyjmy, aż po kres mogiły".

 

Podobnie jest w...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT