Mamy na stronie: 30552 materiałów

Dokumentaryzm i paraboliczność we współczesnej literaturze

Istnieje pewna zależność między fikcyjnością dzieła literatury współczesnej, a występującym w nim parabolizmem czy też dokumentaryzmem. Jaka? Nad tym właśnie postanowiłem się zastanowić analizując poszczególne utwory literatury XX wieku.
Najpierw przyjrzyjmy się zbiorowi opowiadań Zofii Nałkowskiej "Medaliony" oraz tomikowi nowel Tadeusza Borowskiego "Pożegnanie z Marią". Opowiadania Nałkowskiej utrzymane są w konwencji relacji reporterskiej. Autorka założyła, że przedstawione fakty miały mówić same za siebie i mówią. Są to wierne relacje ze spotkań pisarki z naocznymi światkami opisywanych zbrodnii z okresu jej pracy w Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. Nie znajdziemy w nich własnych uwag Nałkowskiej, a jedynym komentarzem jest motto całego zbiorku: "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Podobnie jest u Borowskiego, z tą różnicą, że on opisuje własne przeżycia. Obydwa te tomiki są doskonałymi przykładami literatury, w której dominuje dokumentaryzm. Niemalże nie ma w nich elementów fikcyjnych, a jedynie zaobserwowane przez autorów fakty.
Kolejne dwa znamienite dzieła współczesnej literatury polskiej to "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego oraz "Inny Świat" Gustawa Herlinga- Grudzińskiego. Mimo że problematyka tych utworów jest nieco odmienna, są one do siebie podobne pod pewnymi względami, ponieważ powstały w oparciu o podobny materiał autobiograficzny. Otóż obydwaj pisarze przebywali w radzieckich...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: