Mamy na stronie: 30552 materiałów

pielgrzymtułaczpodróżdrogacel

Motyw pielgrzyma w literaturze

"Każdy z nas jest Odysem Co wraca do Swej Itaki"
(L. Staff "Odys")

Podróż symbolizuje: drogę życia, ryzykowne przedsięwzięcie, dążettie do celu; przygodę, potrzebę nowych doświadczeń, odkrycie, poszukiwanie duchowych celów.zó Dla wędrowca jest nauką, dla wygnańca udręką. Wgdrówka może stać się pielgrzymką zmierzającą do miejsc świętych (np. Jerozolimy, Mekki, Benares, Rzymu, na Jasną Górę). Pielgrzymkę symbolizują: muszla, sandały, kij i piaszcz pielgrzymi. W plastyce wyobrażano jako pielgrzymów m. in. św. Rocha, archanioła Rafaia, św. Aleksego, św. Brygidę ze Szwecji.
Podróż też może przybrać formę tułaczki, czyli bezcelowego przenoszenia się z miejsca na miejsce. Te dwa znaczenia słowa "podróż" mają szczególną siłę i moc w okresie polskiego i europejskiego romantyzmu.
Wędrówka - to nie tylko zwiedzanie, odkrywanie przestrzeni. Mamy; wędrowkę dusz (orfizm i pitagoreizm), podróż w głąb siebie, daremną ucieczkę od siebie, w poszukiwaniu prawdy, inicjacyjną, pośmiertną czy w czasie. Podróżowanie jest najstarsza pasją człowieka, a może to kulturowe dziedzictwo rodem z "Odysei " lub "Biblii "?
W mitologii - Demeter wędruje po świecie, by odnależć swą córkę Persefonę (Korę), którą porwał Hades. Przemierza świat, przyjmując na siebie dobrowolne wygnanie, które przynosi światu nieurodzaj. Radość nawiedza twarz matki wiosną, gdy Zeus nakazuje Hadesowi wypuścić z podziemi Korę.
Nieszczgśliwym tułaczem...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT