Mamy na stronie: 30552 materiałów

rytymalunkiplemieniakrólestwarzeżba

Sztuka Afryki

Sztukę czarnych plemion afrykańskich zamiesdzkujących środkową Afrykę poznano dokładniej na początku naszego wieku.

SKALNA SZTUKA AFRYKI

Najwcześniejsze malunki i ryty na Saharze datują się ok.6000 p.n.e.[paloeoit i neolit], a ukazują ogromne, zamaskowane postacie, myśliwych i zwierzęta, których dziś już w tych rejonach nie ma, jak hipopotamy i bizony. Póżniejsze prace są mniej realistyczne i wprowadzają wyobrażenie bydla i rydwanów ciągnionych przez konie. Malunki najmniejsze i najbardziej schematyczne ukazują ówczesną faunę, np. wielbłądy.W starożytności i średniowieczu pod wpływem kontaktów zewnętrznych i kolonizacji powstały ośrodki bogatej sztuki. Powstały sztuki:
? marokańska
? algierska
? tunezyjska
? libijska
? egipska
Pod wpływem Egiptu i Rzymu rodzi się sztuka Kuszu i Meroe [świątynie, pałace i piramidy grobowe].Od ok.VI do XVI w. w Nubii dominują wpływy chrześcijaństwa, przyczyniając się do rozkwitu sztuki zbliżonej do bizantyjskiej.

Sztuka skalna plemienia San [ Buszmenów] z Afryki Południowej może być jeszcze starsza; tradycja jej sięga aż do XIX w. i niektóre malowidła ukazują Sanów walczących z plemieniem Bantu oraz Europejczykami. Tematem wielu malowideł są wdzięczne antylopy południowoafrykańskie - główne element mitolagii plemienia San. Według najnowszych badań przeprowadzonych wśród istniejących jeszcze grup...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT